Od września 2019r. regularne zajęcia na Popowicach są zawieszone.

 

Trikonasana

Poziom 1: grupa  początkująca

Zajęcia o niskiej intensywności. Przewidziane są dla osób początkujących, praktykujących nieregularnie lub po długiej przerwie. Także dla osób, które potrzebują regeneracji i odpoczynku po całodniowym dniu pracy, zwłaszcza za biurkiem. Program zajęć obejmuje podstawowe asany jogi.

Czas trwania: 75min.

Poziom 1-2: grupa ogólna (łączona)

Zajęcia o niskiej do średniej intensywności. Przewidziane dla osób początkujących, a także dla ćwiczących regularnie od paru miesięcy. Program zajęć jest dostosowany do potrzeb grupy – dla osób bardziej zaawansowanych może obejmować asany takie, jak pozycje odwrócone. W tym czasie dla osób początkujących proponowane są odpowiednie warianty.

Czas trwania: 90min.

 

 

Baddhakonasana

Baddhakonasana 

 

Podział praktyki na tygodnie

W praktyce jogi wg metody BKS Iyengara, każdy tydzień miesiąca dedykowany jest określonej grupie asan. Poleca się regularną praktykę, aby zaznać korzyści, jakie niesie ze sobą każdą z tych grup.

I tydzień – asany stojące

Asany stojące wzmacniają ciało, ugruntowują je, poprawiają postawę, uczą właściwego rozkładu ciężaru. Są przygotowaniem dla pozostałych grup asan. Przykłady: utthita trikonasana, utthita parsvakonasana, ardha candrasana, virabhadrasana I, II, III.

II tydzień – skłony

Skłony mają działanie wyciszające i kojące dla systemu nerwowego, przynoszą odpoczynek i pomagają zregenerować siły. Przykłady: uttanasana, parsvottanasana, janu sirsasana, trianga mukha eka pada pascimottanasana, paścimottanasana.

III tydzień – wygięcia do tyłu

Wygięcia do tyłu pobudzają, dodają energii. Przykłady: urdhva mukha svanasana, dhanurasana, śalabhasana, ustrasana.

IV tydzień – regeneracja oraz pozycje odwrócone

Jest to tydzień, w którym regenerujemy siły po całym miesiącu. Praca jest mniej intensywna, używa się więcej pomocy, za to czas trwania w pozycjach jest dłuższy. Przykładowe asany: supta baddhakonasana, supta virasana, adho mukha virasana, supta padangustasana I, II. Jest to też tydzień nauki pozycji odwróconych, w zależności od grupy: salamba sarvangasana, salamba sirsasana.

Przed każdymi zajęciami należy zgłosić dolegliwości bólowe oraz menstruację. 

Joga – efekty:

  • wzmacnia fizycznie i psychicznie
  • przywraca jasność i spokój umysłu
  • poprawia sylwetkę
  • opóźnia procesy starzenia

Praktykowanie jogi przynosi ulgę w popularnych bólach spowodowanych siedzącym trybem życia oraz pracą przed komputerem, takich jak bóle barków i szyi, dolnych pleców, ociężałe nogi, ból głowy.

Podsumowując cytatem B.K.S. Iyengara z książki „Joga Światłem Życia. Wewnętrzna podróż ku przemianie.”:

Joga pozwala osiągnąć w życiu poczucie pełni. Nie będziecie już czuli się tak, jakbyście ciągle próbowali złożyć w całość potłuczone kawałki. Joga pozwala odnaleźć spokój wewnętrzny, który nie da się zburzyć i zmącić przez ciągły stres i życiowe zmagania. Joga pozwoli Wam znaleźć nowy rodzaj wolności, o którego istnieniu być może nawet nie wiecie.

Czym właściwie jest joga? B.K.S. Iyengar w innej książce „Światło jogi” ujął to tak:

Jak oszlifowany diament, którego każda ścianka odbija światło innej barwy, podobnie słowo joga wyraża różne odcienie znaczeń i odzwierciedla różnorodność ludzkich usiłowań, w celu uzyskania wewnętrznego spokoju i szczęścia.