Upavistha konasana – pozycja posadzonego kąta

Z zewnątrz praktyka jogi Iyengara wygląda na spokojną, żeby nie powiedzieć – leniwą. Jeżeli ktoś nigdy nie spróbował, to trudno sobie wyobrazić, jak dużo pracy w ten spokój trzeba włożyć. I jak bardzo wraz z upływem lat praktyki robi się to subtelne i złożone zarazem. 

Chciałabym zestawić spokojne zdjęcie i wymagający opis pracy w upavistha konasanie, aby uzmysłowić, na ile elementów trzeba zwrócić uwagę, jeżeli asana ma być wykonana prawidłowo. Opis pochodzi z książki Lois Steinberg „Praktyka jogi dla kobiet. Przewodnik według nauczania Gity S. Iyengar”, z sekwencji na czas menstruacji. Jest to wariant przodem do ściany, z liną na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa lub, zamiast ściany, z krzesłem (w moim wykonaniu na zdjęciach wersja nieokresowa).

upavistha konasanaupavista konasanaupavistha konasanaupavistha konasana

 

„Środkowe pięty dociśnij pionowo w dół, a palce stóp wyciągnij do góry. Wydłuż wewnętrzne nogi w kierunku stóp, a wewnętrzne krawędzie stóp oddalaj od wewnętrznych nóg. Kieruj zewnętrzne krawędzie stóp i nóg do bioder. Przesuń zewnętrzne golenie do wewnętrznych, do kości, a wewnętrzne w dół, do podłogi.

Rozszerz guzy kulszowe w kierunku pięt. Nie zaburzając siadu, balansuj na przodach guzów kulszowych i centrum krocza. Przesuń kość ogonową do kości łonowej i unieś przód kręgosłupa. W miarę jak unosi się przód kości krzyżowej, unoś skórę na na kości łonowej, a opuszczaj skórę na krzyżu. Kieruj szczyty pośladków w dół i oddalaj je od kości krzyżowej na zewnątrz. Następnie, zachowując kierunek pracy pośladków, podciągnij górne zewnętrzne uda do głów kości udowych, przesuwając jednocześnie skórę na zewnętrznych udach w dół. Przesuwaj górne wewnętrzne uda do środka i w dół; równocześnie unoś i skórę na wewnętrznych udach do góry. Unieś odcinek piersiowy kręgosłupa. Aby otworzyć klatkę piersiową, wykorzystaj naciąg liny powstały dzięki uchwytowi lub dociśnij ręce do podestu albo krzesła, ale nie napinaj ciała.

Przesuń biceps do mięśnia trójgłowego. Unieś boki klatki piersiowej. Zaobserwuj spokój w jamie brzusznej. Kieruj uwagę do wewnątrz, do dna miednicy. Rozszerzaj je; otwieraj od jednej strony do drugiej i od przodu do tyłu. Pozostań w centrum. Bądź obecna wszędzie, rozświetlając swoją wewnętrzną przestrzeń.”

Leave a Reply