Zaległości: Spica nie taki straszny

Warsztat z Robertem Spicą, 19-20 września we Wrocławiu

Różne osobiste wymówki nie pozwoliły mi wcześniej spisać tego, co chciałam, po warsztatach z Robertem.  Wśród nich, główną było przygarnięcie i opieka nad małym białym koteczkiem. Koteczek wymaga dużo uwagi, zwłaszcza na początku. A Robert nie pozwalał robić zdjęć, wklejam za to zdjęcie kota (śpi tematycznie – przy poduszce do medytacji).

2015-10-23 15.38.15

Wybrałam się na warsztaty zachęcona wyzwaniem, o jakim opowiadały mi koleżanki – joginki, „Robert daje niezły wycisk na intesivach”, a nawet na wakacjach z jogą, jak wieść niesie, trzyma pół godziny w jednej asanie (wieść nie precyzuje, w której).

Okazało się, że Robert to sympatyczny człowiek! W dodatku, zaangażowany w promocję weganizmu i pomoc szkole, w której wynajmuje salę na zajęcia. Jest wieloletnim uczniem Faeq’a Birii i to jego naukę przekazuje dalej.

Praca na warsztatach nie była ostatecznym wyciskiem – okazało się, że po wycisk trzeba się przejechać do Bydgoszczy. Skupialiśmy się na świadomości pleców, otwarciu barków, pracy nóg (podzielone na wersję dla początkujących i praktykujących dłużej). Ja zapamiętałam szczególnie otwieranie zewnętrznych pachwin, określanych przez niektórych jako „uśmiech pod pośladkami”. Nad świadomością tego miejsca pracowaliśmy w tadasanie z 2 paskami, po jednym na szczycie każdego uda – ciągnęliśmy je w kierunku zewnętrznym, tak jak powinniśmy je potem przesuwać sami.

Inne interesujące warianty:

– paschima namaskarasana – bloczek miedzy dłońmi i pasek oplatający ramiona nad łokciami (przyda się asystent, który to splecie)

– salamba sirsasana i sarvangasana z podwójnym paskiem stabilizującym (pionizującym) ułożenie kręgosłupa (dobrze mieć asystenta, który pomoże wejśc do asany).

– 3 paski na rękach ułożonych z tyłu, jako otwarcie barków do sarvangasany – pasek na barki, ramiona i nadgarstki (konieczny asystent).

Warsztaty polecam i chętnie wrócę na następne, a może i wybiorę się do Bydgoszczy. Przy okazji: następna Konwencji Jogi Iyengara w Polsce ma się odbywać właśnie z Faeq’iem Birią. Też do odwiedzenia.

 

Leave a Reply