Jak zacząć, jak ćwiczyć

Utthita padangustasana II

Utthita padangustasana II

Strój

Strój powinien być wygodny, nie krępujący ruchów. Ćwiczymy na boso, ale pod koniec sesji, na czas relaksu, można się ubrać cieplej (skarpetki, sweter). Klasyczny strój do jogi to spodenki iyengarki, czyli luźne krótkie spodenki i biała koszulka z krótkim rękawkiem. Nie oznacza to jednak, że nie można ćwiczyć w legginsach i tank topie. Podstawowa zasada jest taka, żeby widoczne były kolana i łokcie, ponieważ ich ułożenie jest kluczowe dla wielu pozycji.

Spożywanie pokarmów/Picie wody

Tuż przed zajęciami ani tym bardziej w ich trakcie, nie pijemy wody. Odstęp między zajęciami a cięższym posiłkiem powinien wynosić nawet 2-3 godziny, po lżejszym wystarczy 1 godzina. Po zajęciach można już pić wodę lub ziołową herbatę.

Własny sprzęt

Wśród naszego sprzętu dostępne są maty, koce, paski i drewniane bloczki, czyli wszystkie podstawowe pomoce. Dobrze jest mieć własną matę antypoślizgową, nie jest to jednak warunek konieczny do rozpoczęcia praktyki.

Podstawowe pomoce do jogi - mata, paski, kostki i koce

Przeciwwskazania

Wszelkie medyczne przeciwwskazania do ćwiczeń, a także ciążę i menstruację, należy zgłosić nauczycielowi przed zajęciami – tak, aby możliwe było wskazanie alternatywy w przypadku pojawienia się w sesji asany, która mogłaby zadziałać niekorzystnie dla danej osoby. To samo dotyczy niedogodności, które mogą wystąpić nieoczekiwanie w trakcie ćwiczeń – należy zgłosić prowadzącemu, tak aby mógł określić, czy jest to typowy efekt asany, czy działa ona w sposób niepożądany dla danej osoby. Nie wszystko jest dobre dla wszystkich. Asany jogi można modyfikować na wiele sposobów, aby dostosować je do różnych wymagań. Wystarczy tu jedynie komunikat ze strony ćwiczącego. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na „marudzenie”. Od naszej praktyki zależą nasze efekty. Aby osiągnąć postęp, powinniśmy się skupić na tym, co jest dla nas najtrudniejsze.

Zgodnie z tym, co pisał B.K.S. Iyengar:

Przeciętna praktyka daje przeciętne efekty, dorywcza praktyka da dorywcze efekty, a pełna praktyka da pełne efekty”.

Eka pada urdhva dhanurasana

Eka pada urdhva dhanurasana

Jogowy savoir-vivre

Napisaliśmy już o stroju, pomocach, jedzeniu i piciu przed zajęciami oraz zgłaszaniu problemów zdrowotnych. Teraz kilka ogólnych zasad, których przestrzeganie wszystkim ułatwi i umili zajęcia 🙂

1. Przyjdź na tyle wcześniej, żeby zdążyć się przebrać, rozłożyć matę i chwilę odetchnąć – najlepiej, żebyś miał/miała na to 5-10 minut.

2. Zachowaj ciszę – dotyczy to nie tylko rozmawiania, ale także odkładania czy przynoszenia pomocy i samego wchodzenia do asany. Nie wierć się, nie generuj niepotrzebnego zgiełku i bodźców. Uszanuj to, że joga jest specyficznym rodzajem pracy. Pomóż stworzyć taką atmosferę, w której każdy będzie mógł komfortowo się skoncentrować. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jakieś polecenie nie jest jasne, wtedy pytaj.

3. Wykonuj polecenia prowadzącej. Jeżeli czujesz, że jakaś asana lub jej wariant nie jest dla ciebie w danym momencie korzystny – zgłoś to, ale nie modyfikuj pozycji na własną rękę.

4. Jeżeli nasunie ci się pytanie ogólnej teoretycznej natury, zostaw je na czas po zakończeniu zajęć. Jogę praktykujemy przez doświadczenie i nie zastąpią tego filozoficzne rozważania.