Przyznaję, jestem góroholiczką. Ostatnio jestem w górach prawie w każdy weekend i za każdym razem w innym miejscu. A wszystko to nie dalej niż 2 godziny drogi od Wrocławia, czyli do zrobienia w ciągu jednego dnia. Podzielę się dzisiaj kilkoma miejscami i wskazówkami, jak zorganizować się z takim wypadem.
Wyjazd w góry to jak przeniesienie się do innej krainy. Każde pasmo, każdy szlak jest inny, ale ich cechą wspólną jest to, że niesamowicie wyciszają. Mamy las, w którym kąpiel (shinrin-yoku) daje relaksujący efekt, a dodatkowo podejścia, które są wyzwaniem i naszym głównym zadaniem. Nie spamują nas sztucznie wygenerowane bodźce nawołujące do konsumpcji, jesteśmy my i nasza ścieżka.
Łatwiej o wyciszenie, jeżeli ludzi na tej samej ścieżce jest mniej, dlatego lepiej wybierać takie szlaki, które nie są główną i najprostszą drogą prowadzącą do głównej atrakcji (popularne szlaki: Ślęża od Przełęczy Tąpadło, Kolorowe Jeziorka i Sokolik w Rudawach Janowickich czy wyciągiem na Śnieżkę). Jeżeli trasa częściowo przebiega przez takie miejsce, trzeba liczyć się z tym, że będzie wiele osób.
Gdzie pojechać?
To moje zupełnie subiektywne propozycje spokojnych i pięknych szlaków z tego sezonu (od kwietnia). Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele jeszcze pozostało do odkrycia. I bardzo mnie to cieszy 🙂
Rudawy Janowickie
- Ruiny Zamku Bolczów
- trasy w okolicach Czarnowa
Góry Stołowe
- szlak wiodący do skalnych grzybów
- szlak wiodący do Skał Puchacza
Śnieżka
- czerwony szlak na górę i potem w kierunku kotła Wielkiego Stawu
Góry Kamienne
- szlaki od Sokołowska przez Schronisko Andrzejówka po ruiny Zamku Rogowiec
W co się ubrać?
Dobra wiadomość jest taka, że po górach można chodzić niezależnie od pogody – czy świeci słońce, czy schowa się ono za chmurami, czy z chmur spadnie deszcz. Natomiast trochę mniej dobra wiadomość to taka, że te wszystkie warianty mogą wystąpić w ciągu jednego wypadu i trzeba być na to przygotowanym.
Moim zdaniem, najbardziej kluczowe rzeczy:
- kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
- buty trekkingowe i techniczne skarpety
- czapka z daszkiem – na słońce i na deszcz
- koszulka techniczna
Dobrze mieć:
- spodnie hydrofobowe na sobie i dodatkowo w plecaku spodnie wodoodporne
- osłonę przeciwdeszczową na plecak
- krem z filtrem przeciwsłonecznym (nie zawsze pada 😉 )
- bieliznę techniczna
Co zabrać do jedzenia?
Im więcej bierzemy prowiantu, tym dłuższe przygotowania, ale i większa niezależność od tego, czy na szlaku wystepują punkty gastronomiczne. Lepiej mieć więcej i nie głodować, zwłaszcza jak nie znamy wcześniej trasy, nie wiemy ile nam zajmie itd. Raz zdarzyło nam się spontanicznie zostać na noc w miejscu, które nie oferowało wyżywienia i na drugi dzień od rana ok. 4 godziny chodziliśmy o batoniku, zanim nie doszliśmy do miejsca, gdzie mogliśmy się posilić. Zjedliśmy tam chyba wszystko 😀
Do jedzenia:
- termos z ciepłym posiłkiem, nawet nie bardzo wyszukanym, typu kasza z olejem lnianym i sosem sojowym
- kanapki
- batoniki „Dobra kaloria” (znakomity skład i przyzwoita cena)
- bakalie
- gorzka czekolada
- banany
Do picia:
- termos z gorącą herbatą/ziołami/wodą
- bidon z chłodną wodą lub izotonikiem
Jaki zabrać sprzęt?
„Sprzęt” to dość poważne słowo na taką wyprawę, podczas której tylko spacerujemy po szlakach. Niemniej, bardzo przydatne są kije trekkingowe, a to ze względu na odciążenie stawów i kręgosłupa. Dzięki kijom część ciężaru przerzucamy na ręcę, więc one też mają szansę trochę popracować.
Oprócz kijów, przydatny może być breloczek odstraszający kleszcze (my mamy taki emitujący ultradźwięki).
Poza tym telefon, ale to raczej oczywiste – do spoglądania na mapę, gdy słabiej oznaczony szlak nas zwiedzie oraz robienia zdjęć najbardziej ujmujących widoków 🙂
Przydatne linki:
- mapa turystyczna – od tej mapy zaczynam, kiedy wybieram cel wędrówki, pokazuje ona szlaki i czasy przejścia określonych odcinków
- blog górskiego fotografa – Karola Nienartowicza – stworzył kilka rankingów szlaków, które mogą posłużyć za inspirację (np. 10 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach)
- skalnik – bardzo przydatne miejsce zaopatrzenia w techniczne ciuchy i sprzęt
Dodatkowe wskazówki:
- audiobook do auta – przy ciekawej książce podróż upływa w okamgnieniu 😉
- lista rzeczy do zabrania – dobrze jest ją przygotować, żeby nie zastanawiać się za każdym razem od nowa, a potem nie stresować, że o czymś się zapomniało.
Udanych i relaksujących wypraw! 🙂