Echa egzaminu nauczycielskiego – fragment pracy pisemnej: Anatomia. Salamba sarvangasana (świeca)

To drugi wpis z cyklu publikacji fragmentów mojej pracy pisemnej, jaka powstała na potrzeby końcowego jogicznego egzaminu nauczycielskiego na stopień Introductory II.
Tym razem na świeczniku jest… świeca 🙂

Świeca zwana jest królowa asan i powinno się ją wykonywać codziennie, poza sytuacjami, kiedy jest w ogóle niewskazana, czyli m.in. w czasie okresu, w przypadku poważnych wad wzroku, problemów z szyjnym odcinkiem kręgosłupa.

Tym razem nie podaje instrukcji wykonania, bo jeśli nie nauczyliście się jej na zajęciach, to lepiej nie próbujcie tego robić sami w domu.

Pytanie brzmiało: Przestudiuj i opisz położenie organów jamy brzusznej oraz fizjologiczne efekty praktyki w Salamba Sarvangasanie.

Salamba sarvangasana, czyli świeca

Salamba sarvangasana, czyli świeca

 

Oto moja odpowiedź:

Salamba sarvangasana, czyli świeca, należy do grupy pozycji odwróconych. Działają one pozytywnie na wiele układów wewnętrznych – oddechowy, krążenia, nerwowy i wydzielania wewnętrznego (hormonalny). Tym samym pomóc mogą w wielu dolegliwościach.
– układ wydzielania wewnętrznego – tarczyca i przytarczyca – znajdują się w okolicy szyi, a poprzez dociśnięcie brody i mostka w sarvangasanie wzrasta tam krążenie
– układ krążenia i oddechowy – mocą siły grawitacji w pozycji odwróconej krew żylna spływa do serca, co ułatwia krążenie utlenionej krwi w okolicach klatki piersiowej i szyi. Przynosi to ulgę osobom cierpiącym na duszności, palpitacje serca, astmę, zapalenie oskrzeli i choroby gardła.
– układ nerwowy – uspokaja się dzięki temu, że ułożenie głowy się nie zmienia, a dopływ krwi jest regulowany przez zaciśniecie brody i mostka. Dzięki temu ustają nawet chroniczne bóle głowy, a ulgi mogą doświadczyć też osoby cierpiące na nadciśnienie, drażliwość, brak opanowania, załamanie nerwowe, stany lękowe i bezsenność.
– układ moczowy i rozrodczy – asana polecana jest przy przodo- i tyłozgięciach macicy, a także po zakończeniu menstruacji, w celu wspomożenia oczyszczenia pochwy i macicy.

Organy jamy brzusznej są odwrócone – siła grawitacji działa w przeciwnym kierunku, co pomaga w przywróceniu swobody ruchów jelit, a tym samym – usuwaniu zaparć oraz gazów. Narządy brzucha są aktywizowane, co przynosi ulgę w owrzodzeniach żołądka lub jelit, zapalenia jelit i ostrych bólów brzucha.

Inne dolegliwości, w których pomóc może sarvangasana to hemoroidy, przepuklina, padaczka, osłabienie (także po długiej chorobie), niedokrwistość, przeziębienie, cuchnący oddech, palpitacje, anemia, brak koncentracji.

 

Korzystałam z książek: „Światło jogi” BKS Iyengara oraz „Joga w praktyce. Kurs wstępny” Geety Iyengar.

Leave a Reply